کمسیون ملی ایران- یوسنکو

اولین جلسه کمیته ملی اطلاعات و ارتباطات برای همه، تشکیل شد - کمیسیون ملی یونسکو-ایران

اولین جلسه کمیته ملی اطلاعات و ارتباطات برای همه، تشکیل شد

اولین جلسه کمیته ملی اطلاعات و ارتباطات برای همه، پس از صدور احکام جدید توسط وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، ۱۲ اسفند ۱۳۹۶ در محل کمیسیون ملی یونسکو در ایران، تشکیل شد.

در این جلسه دکتر محمد سلطانی‌فر، معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، دکتر محمدمهدی فرقانی، رئیس دانشکده ارتباطات دانشگاه علامه طباطبایی، دکتر هادی خانیکی، استادیار دانشکده ارتباطات دانشگاه علامه طباطبایی و رئیس کرسی ارتباطات در علم و فناوری، دکتر محمودرضا هاشمی، رئیس مرکز فناوری اطلاعات و فضای مجازی دانشگاه تهران، دکتر سعیدرضا عاملی، رئیس دانشکده مطالعات جهان و رئیس کرسی فرهنگ و فضای مجازی، دکتر حسن نمک‌دوست تهرانی، مدیر واحد آموزش روزنامه همشهری، دکتر کریمی، مدیرکل امور بین‌الملل و مدارس خارج از کشور وزارت آموزش و پرورش، دکتر فرهاد اعتمادی، مدیر گروه ارتباطات و اطلاعات کمیسیون ملی یونسکو- ایران، مهندس حجت‌الله مدیریان، محقق و فعال بین‌المللی در حوزه فناوری اطلاعات و مدیرعامل موسسه ایرانوس، مهندس انصاری، رئیس مرکز برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی سازمان فناوری اطلاعات ایران، دکتر مهدخت بروجردی، دانشیار دانشکده ارتباطات دانشگاه علامه طباطبایی، دکتر علی‌آبادی، رئیس دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی رسانه‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، دکتر مریم نظری، مشاور رئیس پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات و اکرم رحیمی، کارشناس گروه ارتباطات کمیسیون ملی یونسکو- ایران، حضور داشتند.

دکتر فرهاد اعتمادی، مدیر گروه ارتباطات و اطلاعات کمیسیون ملی یونسکو- ایران و دبیر کمیته، ضمن خیرمقدم به اعضا، با ارائه پاورپوینت، برنامه و بودجه یونسکو در سال‌های ۲۰۲۱-۲۰۱۸ را معرفی و برنامه‌های پیشنهادی گروه ارتباطات را در سال ۱۳۹۷ ارائه و خواستار راهنمایی اعضای کمیته‌ها نسبت به برنامه‌های پیشنهادی و فعالیت‌های آتی کمیسیون ملی شد که در این خصوص پیشنهاداتی از طرف اعضای کمیته‌ها مطرح شد که برخی از این پیشنهادات عبارت بودند از:

  • فعالیت‌های سال آتی با همکاری دو کمیته و دو کرسی فرهنگ و فضای مجازی و ارتباطات در علم و فناوری با توجه به اولویت‌های یونسکو مشخص شود.
  • گزارش اقدامات انجام شده از سوی WSIS در کمیته مطرح و با توجه به آن در تدوین پیش‌نویس و اسناد یونسکو و دیگر تعاملات بین‌المللی اقدام شود.
  • نشستی به میزبانی دانشگاه تهران جهت بررسی فعالیت‌های کرسی‌های یونسکو در ایران برگزار شود. ضمناً نسبت به شناسایی افراد با پتانسیل و توان شایسته اقدام و شاخص‌های دسترسی به اطلاعات تدوین شده از سوی ایران به یونسکو معرفی شود.
  • لیستی از پیشنهادات فعالیت‌های کمیته از سوی اعضا ارائه شود تا در جلسه آتی بررسی و تصویب شود و نسبت به اصلاح آیین‌نامه کمیته‌ها نیز اقدام شود.
  • استفاده و جذب بودجه بخش خصوصی برای نشست‌ها و فعالیت‌های کمیته با سازوکاری مشخص تعیین شود.
  • افزایش برنامه‌های ترویجی و در معرض قرار دادن طیف گسترده‌تری از دانش‌آموزان، معلمان و… در برنامه‌ها و نشست‌های یونسکو مدنظر قرار گیرد.
  • از اعضا برای شرکت در نشست ژنو wsis دعوت شد و همچنین تهیه اپلیکیشن آموزشی برای کودکان و نوجوانان به ‌منظور کاهش خسارات بلایای طبیعی، پیشنهاد شد.
  • بر ضرورت تمرکز فعالیت‌ها در حوزه آموزش روزنامه‎نگاران و توانمندسازی توان‌خواهان با کمک فناوری‌های اطلاعاتی تأکید شد.
  • بر ضرورت حضور و شرکت نمایندگانی از جامعه مدنی و بخش خصوصی در کمیته‌ها تأکید و بر ضرورت اصلاح آیین‌نامه‌ کمیته‌ها در این خصوص هم تأکید شد.

گفتنی است در این جلسه مصوب شد پاورپوینت‌های ارائه شده توسط دکتر اعتمادی، اطلاعات مربوط به اپلیکیشن‌های تولید شده از یونسکو در مقابله با بلایا و برنامه اجلاس‌های سال آتی یونسکو در بخش ارتباطات در اختیار اعضا قرار گیرد.

image_printچاپ
Web Analytics