کمسیون ملی ایران- یوسنکو

برگزاری دومین جلسه کمیته علمی کرسی تاریخ طب سنتی یونسکو در فرهنگستان علوم پزشکی ایران - کمیسیون ملی یونسکو-ایران

برگزاری دومین جلسه کمیته علمی کرسی تاریخ طب سنتی یونسکو در فرهنگستان علوم پزشکی ایران

دومین جلسه کمیته علمی کرسی تاریخ طب سنتی یونسکو در تاریخ ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ در سالن اجتماعات فرهنگستان علوم پزشکی ایران با حضور دکتر شمس اردکانی و سایر اعضای کمیته علمی این کرسی برگزار شد.

گفتنی است، دکتر شیدا مهنام، عضو این کمیته علمی و مدیر گروه علوم اجتماعی و انسانی کمیسیون ملی یونسکو- ایران به نمایندگی از این کمیسیون در این جلسه حضور بهم رسانید.

در این نشست عنوان کمیته های در نظر گرفته شده این کرسی که عبارتند از: کمیته مبانی طب سنتی ، علوم پایه در طب سنتی، امور بین الملل و میراث ملموس و ناملموس مطرح شد.

همچنین به اعضای شورای راهبردی و اعضای پیوسته شده از سایر کشورهای ترکیه، مصر، چین و هند اشاره شد. این کرسی در نظر دارد موجبات تسهیل ارتباطات و تبادل تجارب علمی و پژوهشی میان دانشگاه های کشور که در رشته طب سنتی فعالیت دارند را فراهم آورد.

دکتر شیدا مهنام، مدیر گروه علوم اجتماعی و انسانی کمیسیون ملی یونسکو- ایران، ضمن ابراز خرسندی از فعالیت های در دست اقدام کرسی، همچون برگزاری مدرسه تابستانه طب ایرانی و همایش گیاهان دارویی، اشاره کرد: با توجه به اینکه موضوع اخلاق در در حوزه پزشکی، اخلاق زیستی و اخلاق در علم و فناوری یکی از الویت های سازمان یونسکو به شمار می رود و ضمن در نظر داشتن این مورد که یکی از تاثیرگذارترین ابزارهای طب سنتی_ ایرانی در عرصه بین الملل می تواند اخلاق مداری در تاریخ این طب باشد، پیشنهاد داد، جلسه مشترکی جهت ارتقا تعاملات میان کمیته علمی این کرسی و اعضای کمیته ملی اخلاق زیستی و اخلاق در علم و فناوری به ریاست دکتر محقق داماد برگزار شود. همچنین وی پیشنهادی را نیز مبنی بر تعامل فعال میان این کرسی و کرسی سلامت اجتماعی در تهران مطرح کرد. وی در خاتمه تاکید کرد: این هم اندیشی ها می تواند موجب هم افزایی مضاعف در حوزه سلامت اجتماعی باشد.

image_printچاپ
Web Analytics