کمسیون ملی ایران- یوسنکو

برگزاری نخستین رویداد جامع بین المللی مدیریت بحران کشور-۲ تا ۵ دی ماه ۱۳۹۴ - کمیسیون ملی یونسکو-ایران

برگزاری نخستین رویداد جامع بین المللی مدیریت بحران کشور-۲ تا ۵ دی ماه ۱۳۹۴

نخستین رویداد جامع بین المللی مدیریت بحران کشور که شامل نمایشگاه، همایش، مانور و کارگاه‌های آموزشی بود، با همکاری کمیسیون ملی یونسکو، وزارت کشور، سازمان مدیریت بحران کشور، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، وزارت نفت، هلال احمر، سازمان بهزیستی کشور، سازمان صدا و سیما جمهوری اسلامی ایران و بسیاری از وزارتخانه ها، سازمانهای دولتی و غیردولتی و اداره کل‌های مدیریت بحران استان‌های کشور از ۲ تا ۵ دی ماه در ورزشگاه آزادی – محل هتل المپیک تهران و برگزار گردید. در این رویداد جمعی از مهمانان خارجی از کشورهای ترکیه ، آذربایجان و افغانستان نیز حضور داشتند.

در مراسم اختتامیه این همایش دکتر نجار معاون محترم وزیر کشور و رئیس سازمان مدیریت بحران، دکتر نصیری قیداری دبیرکل محترم کمیسیون ملی یونسکو-ایران، دکتر صلاحی معاون محترم فرهنگی شهرداری تهران، مهندس هاشمی رئیس محترم کمیسیون عمرانی مجلس شورای اسلامی، دکتر هیس معاون محترم سازمان صلیب سرخ ایران و دکتر ییلدیز رییس محترم سازمان مدیریت بحران ترکیه، حضور داشته و به ایراد سخنرانی پرداختند.
دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در سخنرانی خود به اهمیت رسیدگی هر چه بیشتر به مسئله مدیریت بحران و مدیریت پیش و پس از بحران پرداخت و اظهار داشت: برای مدیریت بحران در رخدادها و بلایای طبیعی که بدون دخالت انسان اتفاق می افتد مانند: زلزله، سیل، طوفان و … اقدامات گوناگونی باید انجام گیرد. وی گفت: از جمله اقداماتی که برای مدیریت پیش از بحران باید در نظر گرفته شود، آمادگی و آموزش همه جانبه برای تمامی افراد جامعه است. و همایشی که در آن هستیم یکی از این اقدامات به شمار می رود. اقدام بعدی آموزش‌های کمک روانی اجتماعی در زمان وقوع حادثه است. که آموزش چگونگی مقابله با استرس، آشنایی با اهمیت و ابعاد مشکلات روانی، آشنایی با تجربیات قبلی جهانی و داخلی در مورد مداخلات روانی اجتماعی در حوادث غیر مترقبه از جمله این اقدامات است.
دکتر نصیری با اشاره به اینکه مدیریت بحران در حوزه مطالعات آینده پژوهی ( future study ) در یونسکو تعقیب می شود رئوس سیاست های یونسکو را موارد زیر اعلام کرد:
– مطالعات مدیریت بحران از منظر یونسکو دو زاویه و رویکرد عملیاتی دارد: اول) مطالعات پژوهشی و سیاستگذاری پیش از وقوع بحران و بلایای طبیعی. دوم) شاخص سازی و مطالعات عملگرایانه برای پس از وقوع بحران.
– اهمیت وجود رویکرد فراگیر (inclusion) میان نهادهای پژوهشی و سیاستگذار و اشاره به نقش یونسکو به عنوان تسهیل گر و ایجاد فضای سینرژی جهت انسجام بخشی در برنامه ریزی و مدل سازی مدون.
– اهمیت آموزش شهروندی و نقش یونسکو در انتقال تجارب کشورهای پیشرفته در این حوزه.
– اهمیت نقش رسانه و صدا و سیما در آموزش و اعتماد سازی در میان شهروندان توسط سیاستگذاران بر اساس مدل‌ها و الگوهای کشورهای پیشرفته.
– نقش واحد‌های پژوهشی در ریشه‌یابی و بررسی ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های موجود و مدل سازی آینده‌نگر.
– استفاده از ظرفیت‌های علمی و مالی بخش خصوصی در توانمندسازی رویکرد اجرائی سازمان‌های دولتی و غیر دولتی مرتبط با موضوع.
– توجه ویژه به آموزش کودکان و اقشار آسیب پذیر جامعه، توانمند سازی زنان و افراد با نیازهای ویژه (معلولین) در آموزش های مدیریت بحران .
وی در پایان به اهمیت موضوع مکان یابی و نقش مهم آن در تخصیص بهینه بودجه با پشتوانه علمی و پژوهشی اشاره نمود که مکان یابی صحیح می تواند علاوه بر اینکه از بسیاری از خسارت‌های احتمالی، تخریب محیط زیست و ناهنجاری‌های اجتماعی بکاهد بلکه قطعا در فضای بحران هم مکان یابی صحیح می‌تواند عامل پیشگیری از خسارت‌های احتمالی و به حداقل رساندن آنها باشد.
در پایان این مراسم از برگزیدگان این همایش تقدیر به عمل آمد و غرفه کمیسیون ملی یونسکو در بخش نمایشگاهی به عنوان غرفه برتر در ارائه و جمع آوری اطلاعات انتخاب شد و از دکتر مهنام مدیر گروه علوم اجتماعی و انسانی کمیسیون به عنوان عضو کمیته علمی این همایش تقدیر به عمل آمد.
گفتنی است در طی این همایش مذاکرات مفیدی میان رئیس سازمان مدیریت بحران کشور ترکیه (آفاد) و هیئت همراه و دکتر مهنام رئیس اداره علوم اجتماعی و انسانی کمیسیون ملی یونسکو در خصوص همکاری‌های منطقه‌ای مرتبط با موضوع و برگزاری گارگاه‌های آموزشی مشترک صورت گرفت. همچنین ملاقات و مذاکره با خانم هیس نماینده سازمان صلیب سرخ در خصوص روند همکاری‌های آینده با آن سازمان و همچنین با مشارکت سازمان هلال احمر انجام شد که با توجه به حضور دفتر منطقه‌ای یونسکو در تهران و همچنین در نظر داشتن ظرفیت‌های موجود قرار است در آینده‌ای نزدیک دوره‌های آموزشی برای تبادل اطلاعات و تجارب در ارتباط با مدیریت بحران در منطقه توسط ایران برگزار گردد.

image_printچاپ
Web Analytics