کمسیون ملی ایران- یوسنکو

جایزه‌ها - کمیسیون ملی یونسکو-ایران

عناوین کلی جایزه‌های یونسکو (برای مشاهده فراخوان جدید به اسلایدر چپ صفحه رجوع فرمایید)>>>

یونسکو در هر سال با هدف تشویق دانشمندان جوان کشورهای در حال توسعه به تحقیق در خصوص مسائل مرتبط با ذخیره‌گاه‌های زیست¬کره و همچنین تبادل اطلاعات و تجربیات بین دانشمندان نسل جدید، جایزه‌ای را با عنوان دانشمند جوان انسان و کره مسکون (MAB) اعلام می‌کند.
متقاضیان دریافت جایزه باید تا ۳۵سال سن داشته باشند و پروژه‌های بین‌بخشی مرتبط با ذخیره‌گاه‌های زیست‌کره را برای جایزه دانشمند جوان انسان و کره مسکون پیشنهاد دهند. این پروژه‌ها باید حداکثر تا مدت دو سال انجام شود. مبلغ این جایزه حدود ۵۰۰۰ دلار امریکا است. متقاضیان باید در پروژه‌های خود به این نکته توجه داشته باشند که اجرای برنامه انسان و کره مسکون یونسکو تا سال ۲۰۲۵ بر اساس برنامه اقدام لیما و استراتژی این برنامه در جهت تحقق اهداف توسعه پایدار خواهد بود و همچنین چگونگی ارتباط پروژه با اقدامات پژوهشی لیما و اهداف توسعه پایدار را مشخص کنند.
داوطلبان واجد شرایط تا ۱۲ دی‌ماه ۱۳۹۹ فرصت دارند تا فرم تکمیل‌شده و رزومه خود را به گروه علوم کمیسیون ملی یونسکو – ایران به نشانی الکترونیکی sc.irunesco@gmail.com ارسال نمایند.
علاقه‌مندان می توانند برای دریافت فرم مربوطه و اطلاعات بیشتر به لینک زیر مراجعه کنند:
https://en.unesco.org/mab/awards#young-scientists
در صورت لزوم می‌توانید با شماره ۲۲۲۵۹۷۲۶، گروه علوم کمیسیون ملی یونسکو- ایران تماس حاصل فرمایید.

image_printچاپ
فراخوان جایزه بین المللی یونسکو-گینه استوایی سال ۲۰۲۰ از طرف یونسکو اعلام شد.

به گزارش روابط عمومی کمیسیون ملی یونسکو-ایران، این جایزه به افراد، موسسه ها و سازمان های مردم نهادی تعلق می گیرد که پژوهش هایی را در حوزه علوم زیستی انجام داده باشند که منجر به بهبود کیفیت زندگی انسان ها شده باشند.
جایزه مذکور شامل مدال، لوح تقدیر و مبلغ ۳۵۰۰۰۰ دلار است. ثبت نام به صورت آنلاین بوده و معرفی واجدان شرایط با تایید کمیسیون‌ های ملی کشورها صورت می پذیرد. متقاضیان تا ۳۰ آذرماه سال جاری فرصت دارند تا به صورت آنلاین نسبت به ثبت نام اقدام نمایند.
مدارک مورد نیاز برای ثبت نام (به زبان انگلیسی):
الف) رزومه کامل شامل شرح سوابق فعالیت ها
ب) توضیح اینکه فعالیت های انجام شده چگونه با اهداف این جایزه مرتبط هستند.
ج) شرح مختصری از اقدامات/ پژوهش های انجام شده
د) فهرست مقالات منتشر شده
علاقمندان می توانند برای دریافت اطلاعات بیشتر به نشانی زیر مراجعه کنند.
https://en.unesco.org/stem/lifesciences-prize
در صورت لزوم می توانید با شماره ۲۲۲۵۹۷۲۶ در تماس باشید.

image_printچاپ

سازمان یونسکو با همکاری دولت بحرین، امسال نیز برنامه «جایزه بین‌المللی سلطان حمد بن عیسی الخلیفه در زمینه استفاده از فناوری‌های ارتباطات و اطلاعات در آموزش» را برگزار می‌کند. 
موضوع جایزه امسال (۲۰۲۰)، «استفاده از هوش مصنوعی در تداوم و افزایش کیفیت یادگیری» است و به افراد، نهادها و سازمان‌های دولتی و غیردولتی تعلق می‌گیرد که با استفاده از فناوری‌های ارتباطات و اطلاعات توانسته‌اند موجب افزایش دسترسی کودکان و جوانان بازمانده از تحصیل و اقشار در حاشیه مانده به آموزش با کیفیت و یادگیری مادام‌العمر شده باشند.

مبلغ جایزه، ۲۵ هزار دلار است و به دو نفر برنده، هر یک به همین میزان، تعلق می‌گیرد.
علاقه‌مندان به شرکت در این برنامه می‌توانند ابتدا نسبت به دریافت حساب کاربری و سپس تکمیل فرم ثبت نام برخط اقدام نمایند. شایان ذکر است حداکثر مهلت مقرر برای ارسال فرم تقاضای تکمیل شده به صورت آنلاین، تاریخ ۱۵آذرماه سال جاری ( ۵ دسامبر ۲۰۲۰ ) است و به تقاضاهایی که پس از آن ارسال شود ترتیب اثر داده نخواهد شد. در صورت لزوم می‌توانید با گروه آموزش کمیسیون ملی یونسکو به شماره تلفن: ۲۲۲۶۱۳۹۶ (۰۲۱) تماس حاصل فرمائید.

برای دریافت اکانت روی لینک زیر کلیک کنید:

www.unesco.org/ict-ed-prize/register

برای دریافت فرم تقاضای آنلاین روی www.unesco.org/ict-ed-prize کلیک کنید:

اطلاعات بیشتر از طریق پایگاه اطلاعاتی زیر قابل دسترس است:

https://on.unesco.org/aboutictprize

 

image_printچاپ

امسال  با آنچه ما امروزه به عنوان یک بیماری همه گیر جهانی در نظر می گیریم آغاز شد و ما را مجبور کرد که در سبک زندگی ، برداشت خود از آنچه مهم است و روابط خود با دیگران تجدید نظر کنیم. در این اوقات دشوار ، ورزش به عنوان یک زبان جهانی باقی مانده است که نقش آن برای ارتقا ارزشهای اساسی مانند احترام ، اتحاد و یکپارچگی بسیار حیاتی تر است. جامعه صلح از طریق ورزش باید فعال و متصل باشد تا بهترین شیوه های کمک به صلح ، گفتگو و تغییرات اجتماعی در جهان از طریق ورزش را به اشتراک بگذارد بر همین اساس امسال جایزه  صلح و ورزش ۲۰۲۰ دیجیتال خواهد بود و فعالان این حوزه رابا استفاده از ورزش به عنوان ابزاری برای صلح به یکدیگر متصل می کند.

بخش های جایزه صلح و ورزش

  1. ۶ آوریل
    به افراد و سازمانهایی که در روز جهانی صلح و ورزش ۶ آوریل ، توسعه و صلح مشارکت داشته اند ، از طریق ابتکار یا رویدادی که باعث افزایش آگاهی در مورد استفاده از ورزش به عنوان ابزاری برای توسعه و صلح می شود ، پاداش می دهد.
  2. اقدام خلاقانه سال

به  فرد یا سازمانی که از فن آوری های جدید و یا روش های خلاقانه  برای ارتقا ورزش به عنوان ابزاری برای صلح پایدار ، آموزش و توسعه اجتماعی استفاده می کند.

  1. برنامه ورزش برای توسعه و صلح

این جایزه به  برنامه ای اهدا می شود که تأثیر مثبتی برای جوامع داشته باشد، برای مثال از طریق آموزش ارزشها به واسطه تمرینات ورزشی و استفاده از تجهیزات متناسب با محیط محلی.

فراخوان جایزه صلح و ورزش امسال از تاریخ ۲۸ سپتامبر ۷ مهر آغاز و  تا ۲۵ اکتبر ۴ آبان ادامه دارد. افراد می توانند طرح های خود را در قالب برنامه هایی که درخصوص اشاعه صلح از طریق ورزش از تاریخ جولای ۲۰۱۹ تیر ۹۸ تا آگوست ۲۰۲ شهریور ۹۹ داشته اند با پر کردن فرم ثبت نموده و در این جایزه شرکت نمایند. دسته جایزه را که به ابتکار شما مناسب است انتخاب کنید. ابتکار عمل باید بین جولای ۲۰۱۹ و آگوست ۲۰۲۰ انجام شده باشد برای کسب اطلاعات بیشتر می توایند به لینک https://www.peace-sport.org/2020-peace-and-sport-awards-digital-edition/ مراجعه نموده و فایل پیوست را مطالعه نمایید.
https://www.instagram.com/peaceandsport/

گفتنی است کارگروه صلح و ورزش کمیته ملی ورزش و جوانان کمیسیون ملی یونسکو ایران و کمیته ملی المپیک نیز به برترین شرکت کنندگان در این جایزه حتی در صورت برگزیده نشدن جوایزی اهدا خواهد کرد.

برای اطلاعات بیشتر با گروه علوم اجتماعی به شماره ۰۲۱۲۲۲۶۱۳۹۸ تماس حاصل نمایید.

image_printچاپ

یونسکو با همکاری دولت کویت برنامه «جایزه یونسکو ـ امیر جابرالاحمد الجابر الصباح برای توانمندسازی دیجیتالی افراد دارای معلولیت» را برگزار می‌کند. هدف از تدوین این جایزه شناسایی و تقدیر از افراد و سازمان‌های دولتی و غیردولتی است که فعالیت‌های شاخصی را در حمایت از فراگیر شدن آموزش و ارتقای زندگی افراد دارای معلولیت از طریق بکارگیری و استفاده از منابع و فناوری‌های دیجیتالی و دسترسی آن‌ها به اطلاعات و دانش روز انجام داده‌اند.

مبلغ این جایزه که هر دو سال یکبار برگزار می‌شود ۲۰ هزار دلار است و به دو برنده (یک فرد و یک سازمان) هر یک به همین میزان تعلق می‌گیرد.

از علاقه‌مندان واجد شرایط شرکت در این برنامه دعوت می‌شود همراه با فرم تقاضای تکمیل شده حداکثر تا تاریخ ۱۰ شهریور ماه سال جاری به کمیسیون ملی یونسکو معرفی شوند.
اطلاعات تکمیلی و فرم تقاضای شرکت در این برنامه از طریق پایگاه اینترنتی زیر قابل دسترسی است:
http://en.unesco.org/prizes/digital-empowerment

همچنین علاقه‌مندان می‌توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره ۲۲۲۶۱۳۹۶ (گروه آموزش کمیسیون ملی یونسکو) در ارتباط باشند.

image_printچاپ
متین قزلباش نوجوان ایرانی ۱۷ ساله شایسته تقدیر دومین دوره از مسابقات جاده ابریشم از نگاه جوانان شد.

دومین مسابقه جاده ابریشم از نگاه جوانان توسط یونسکو در بازه زمانی سپتامبر ۲۰۱۹ تا ژانویه ۲۰۲۰ برگزار شد. در این رقابت فرهنگی، ۳۵۰۰ عکس از حدود ۱۰۰ کشور جهان ارسال شد.

موضوع اصلی این دوره از مسابقات، ارائه تصویری از جاده ابریشم با استفاده از مضامینی مانند «خوارک شناسی»، «موسیقی»، «بازی ­های بومی و رقص های محلی» بود. اعضای هیئت انتخابیه بین­ المللی در نهایت ۳ عکس برگزیده و ۲ اثر شایسته تقدیر در هر یک از محدوده­ های سنی ۱۴ تا ۱۷ و نیز ۱۸ تا ۲۵ سال را (مجموعاً ۱۰ اثر) معرفی کردند.

شایان ذکر است اثر آقای متین قزلباش نوجوان ایرانی ۱۷ ساله در این میان شایسته تقدیر شناخته شد. این اثر که در زنجان گرفته شده، به باور یونسکو تداعی‌کننده بخشی از تمدن کهن این سرزمین و نقش مظاهر فرهنگی در نزدیکی افراد به یکدیگر است.

برای کسب اطلاعات بیشتر می­توانید به سایت رسمی مسابقات به آدرس زیر مراجعه نمایید:

https://unescosilkroadphotocontest.org/en/node/10118

image_printچاپ

یونسکو از سال ۱۹۶۷ میلادی، هر سال برنامه جوایز بین‌المللی سوادآموزی را با هدف تقدیر از فعالیت‌های شاخص و برجسته در حوزه سوادآموزی برگزار می‌کند.
این جایزه‌ها شامل: «جایزه سوادآموزی کینگ سجونگ» (دو جایزه)، و «جایزه کنفوسیوس برای سوادآموزی» (سه جایزه) هستند که هر سال به یک موضوع اختصاص می‌یابند و موضوع جوایز برای سال جاری (۲۰۲۰) «آموزش و یادگیری: نقش مربیان و روش‌های آموزشی در حال تغییر» اعلام شده است.
محور اصلی فعالیت‌ها برای احراز این جوایز به شرح زیر تعیین شده‌اند:
جایزه کینگ سجونگ: توسعه و استفاده از زبان مادری در یادگیری و آموزش
جایزه کنفوسیوس: سوادآموزی بزرگسالان مناطق روستایی و جوانان بازمانده از تحصیل، به ویژه زنان و دختران
طرح‌هایی واجد شرایط شرکت در این برنامه هستند که:
۱ـ باعث ارتقای سوادآموزی می‌شوند؛

۲ـ حداقل به مدت سه سال کار نوآورانه‌ای در زمینه سوادآموزی انجام داده باشند؛
۳ـ طی مدت پنج سال گذشته در برنامه جوایز سوادآموزی برنده نشده باشند؛

شایان ذکر است به منظور شرکت در این برنامه ضروری است کاندیدا از طریق مراجعه به پایگاه اطلاعاتی www.unesco.org/ilp/account  و دریافت حساب کاربری، نسبت به تکمیل فرم تقاضا اقدام نماید.
بروشور اطلاعاتی جایزه از طریق کلیک بر روی لینک زیر قابل دسترسی است.
http://en.unesco.org/themes/literacy/prizes

علاقه مندان واجد شرایط شرکت در این برنامه می توانند حداکثر تا تاریخ ۸ تیرماه ۱۳۹۹ (۲۸ ژوئن ۲۰۲۰) از طریق ارسال فرم تقاضای آنلاین اقدام فرمایند.

در صورت لزوم با شماره ۲۲۲۶۱۳۹۶ گروه آموزش تماس حاصل فرمایید.

image_printچاپ

یونسکو با همکاری جمهوری خلق چین، پنجمین دوره برنامه «جایزه یونسکو در زمینه آموزش زنان و دختران» را اجرا می‌کند. هدف از تدوین این جایزه که در صد و نود و هفتمین نشست شورای اجرایی یونسکو تشکیل و طراحی شد، تقدیر از فعالیت‌های نوآورانه و شاخصی است که توسط افراد، مؤسسات و سایر نهادها و سازمان‌های دولتی یا غیردولتی فعال در حوزه آموزش زنان و دختران صورت می‌گیرد. مبلغ این جایزه ۵۰/۰۰۰ دلار است و به دو نفر برنده، هر یک به همین میزان مبلغ، تعلق می‌گیرد.

معیارهای انتخاب طرح‌ها عبارتند از:
۱- اثربخشی طرح با توجه به منابع اختصاص یافته، ۲ـ نوآور بودن طرح ۳ـ پایداری طرح، ۴ـ طرح باید حداقل به مدت دو سال اجرا شده باشد، ۵ ـ طرح باید قابلیت سنجش و کاربرد برای طرح‌های دیگر داشته باشد و بتواند به عنوان تجربه‌ای مفید برای ایجاد طرح‌های نوآورانه در سایر حوزه‌ها به کار رود، ۶ ـ طرح باید بتواند به یک یا تمامی پنج حوزه عمل اولویت‌دار زیر کمک کرده باشد:
ـ گذار دختران از مقطع ابتدایی به پایه اول متوسطه و تکمیل کامل آموزش پایه توسط آنان
ـ فراگیری مهارت‌های سوادآموزی توسط دختران نوجوان و زنان جوان
ـ ایجاد محیط‌های یاددهی ـ یادگیری ایمن و عاری از خشونت علیه دختران که پاسخگو به نیازهای آموزشی آنان باشد.
ـ مشارکت کامل معلمان (زن و مرد) در ارائه نوع آموزشی که می‌تواند پاسخگوی نیازهای آموزشی دختران باشد.
ـ کمک به دختران نوجوان و زنان جوان تا بتوانند با فراگرفتن دانش و مهارت‌های مورد نیاز  وارد بازار کار شوند و آن‌ها را به سمت زندگی موفق سوق دهد.

علاقه مندان به شرکت در این برنامه می‌توانند فرم معرفی را به زبان انگلیسی تکمیل و آن را حداکثر تا تاریخ  ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۹ به ایمیل گروه آموزش کمیسیون ملی یونسکو به نشانی  education@irunesco.org ارسال فرمایند.

بروشور اطلاعاتی و فرم معرفی طرح ها از طریق کلیک بر روی اینجا قابل دسترسی است.

image_printچاپ

یونسکو در هر سال با هدف تشویق دانشمندان جوان کشورهای در حال توسعه به تحقیق در خصوص مسائل مرتبط با ذخیره‌گاه‌های زیست­کره و همچنین تبادل اطلاعات و تجربیات بین دانشمندان نسل جدید، جایزه‌ای را با عنوان دانشمند جوان انسان و کره مسکون (MAB) اعلام می‌کند.

متقاضیان دریافت جایزه باید تا ۳۵سال سن داشته باشند و پروژه‌های بین بخشی مرتبط با ذخیره‌گاه‌های زیست­کره را برای جایزه دانشمند جوان انسان و کره مسکون پیشنهاد دهند. این پروژه‌ها باید حداکثر تا مدت دو سال انجام شود. مبلغ این جایزه حدود ۵۰۰۰ دلار امریکا است. متقاضیان می بایست در پروژه های خود به این نکته توجه داشته باشند که اجرای برنامه انسان و کره مسکون یونسکو تا سال ۲۰۲۵ بر اساس برنامه اقدام لیما و استراتژی این برنامه در جهت تحقق اهداف توسعه پایدار خواهد بود و همچنین چگونگی ارتباط پروژه با اقدامات پژوهشی لیما و اهداف توسعه پایدار را مشخص کنند.

داوطلبان واجد شرایط تا هشتم آذرماه ۱۳۹۸ سال جاری فرصت دارند تا فرم تکمیل­‌شده و رزومه خود را به گروه علوم کمیسیون ملی یونسکو – ایران به نشانی الکترونیکی sc.irunesco@gmail.com ارسال نمایند.

علاقه­‌مندان می توانند برای دریافت فرم مربوطه و اطلاعات بیشتر به لینک  مراجعه کنند.

image_printچاپ

رسالت اصلی کرسی آموزش و یادگیری الکترونیکی یونسکو در ایران، گسترش بهره‏ مندی از فناوری‏ های نوین یادگیری الکترونیکی جهت ارتقاء توانمندی های شهروندان، ساکنین مناطق روستایی و حاشیه شهرها و سایر افراد میان اقشار مختلف جامعه است که فرصت آموزش و یادگیری به منظور افزایش دانش شغلی و بهبود کیفیت زندگی خود با استفاده از روش ‏های سنتی را ندارند. فناوری‏ های نوین یادگیری الکترونیکی فرصتی را فراهم کرده است تا بتوان با هزینه کم، در حجم بالا و در هر زمان ممکن، شهروندان را با آخرین دانش روز مرتبط با نیازهای روزمره زندگی‏شان آشنا کرده و علاوه بر آن شرایطی را فراهم کرد تا از وضعیت اقتصادی بهتری بهره‏مند شوند.

به همین منظور کرسی آموزش و یادگیری الکترونیکی یونسکو طرح “جایزه نوآوری در یادگیری دیجیتالی کرسی یونسکو” را تدارک دیده تا فرصتی برای علاقمندان توانمند در تولید محتوای دیجیتالی که با این ایده موافقند، فراهم شود تا با همکاری آن ها بتوان از طریق فناوری‏ های نوین  آموزش و ‏ یادگیری الکترونیکی، تا حدی نیاز کشور در این زمینه را برطرف کرد

موضوع تولید محتوای دیجیتالی: تفکیک پسماند (زباله) در مبدأ

هدف: تولید محتوای دیجیتالی چندرسانه ‏ای قابل انتشار در فضای شبکه‏ های اجتماعی

مشخصات: محتوای دیجیتالی باید حدکثر ۳۰ ثانیه باشد (کمتر هم باشد بهتر است)

کیفیت کاربردی:  مفاهیم یادگیری چند ساعته را در کمتر از ۳۰ ثانیه منتقل نماید

بستر انتشار: اینترنت و بر روی تمامی گوشی ‏های همراه هوشمند

image_printچاپ
Loading...
Web Analytics