کمسیون ملی ایران- یوسنکو

مراسم تودیع و معارفه دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو- ایران با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، برگزار شد - کمیسیون ملی یونسکو-ایران

مراسم تودیع و معارفه دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو- ایران با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، برگزار شد

دکتر منصور غلامی: امیدواریم که همه ما در هر بخشی که هستیم با توجه به شرح وظایف خود بتوانیم، در راستای کمک، پیشرفت و خدمت به کمیسیون ملی یونسکو  به‌عنوان بازوی اجرایی سازمان یونسکو در کشور، گام‌های مؤثری برداریم.  

به گزارش روابط عمومی کمیسیون ملی یونسکو- ایران، مراسم تودیع و معارفه دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو- ایران، یکشنبه نهم اردیبهشت ۱۳۹۷ با حضور دکتر منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، دکتر مسعود شمس‌بخش، مشاور وزیر و مدیرکل دفتر وزارتی، دکتر محمدرضا شمس اردکانی، عضو پیوسته فرهنگستان علوم پزشکی به نمایندگی از دکتر علی‌اکبر ولایتی، رئیس کمیته فرهنگ و تمدن اسلام و ایران شورای انقلاب فرهنگی، دکتر رضا فرجی‌دانا، مشاور علمی رئیس جمهور، پروفسور ثبوتی، رئیس کمیته ملی علوم پایه، دکتر سید مصطفی محقق‌داماد، رئیس انجمن بین‌المللی اخلاق زیستی اسلامی و جمعی از مسئولان، فرهیختگان و اعضای کمیته‌های تخصصی کمیسیون ملی یونسکو، در سالن اجتماعات این کمیسیون برگزار شد.

در این مراسم از تلاش‌ها، زحمات و اقدامات سازنده و ارزشمند دکتر سعدالله نصیری قیداری، دبیرکل سابق این کمیسیون، تقدیر به‌عمل آمد. دکتر منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، با اشاره به سوابق درخشان علمی- فرهنگی و اجرایی دکتر نصیری، اظهار امیدواری کرد که بتوان از تجارب ارزنده ایشان در حوزه آموزش عالی، بهره فراوانی برد. همچنین وی از دکتر ایوبی نیز به‌عنوان فردی مؤثر و کاربلد در حوزه‌های علمی، فرهنگی و آموزشی یاد کرد و در خاتمه صحبت‌های خود برای دبیرکل سابق و دبیرکل جدید کمیسیون ملی یونسکو، آرزوی سلامتی و توفیق کرد.

در ادامه این مراسم دکتر حجت‌الله ایوبی به‌عنوان دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو- ایران معرفی شد. وی، مسئولیت‌های اجرایی و دیپلماتیک متعددی داشته است که مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از: معاون وزیر و رئیس سازمان سینمایی، قائم مقام بنیاد سعدی و معاون آموزش، رئیس مؤسسه فرهنگی سازمان اکو، مؤسس و مدیرعامل بنیاد شمس تبریزی و مولانا، معاون اجتماعی فرهنگی و شوراهای وزیر کشور، معاون اجتماعی و فرهنگی بازرسی کل کشور، رئیس ستاد سیمرغ برای برگزاری جشن‌های سی‌امین سالگرد انقلاب اسلامی در سراسر کشور، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در فرانسه، رئیس دانشکده علوم سیاسی و…

از نظر سوابق علمی، دکتر ایوبی در جایگاه مدیر مسئول فصلنامه شمس تبریزی و مولانا، عضو شورای علوم سیاسی پژوهشگاه علوم انسانی، مدیر مسئول فصلنامه انقلاب اسلامی، عضو هیئت تحریریه مجله فرانسوی کلمات دانشگاه لیون دو فعالیت داشته و در چندین شورای علمی عضویت داشته است.

وی به زبان فرانسه، انگلیسی و عربی تسلط داشته و با زبان روسی نیز تا حدودی آشنایی دارد.

او همچنین دارای نشان عالی فرهنگ و هنر از دولت تاجیکستان، نشان رودکی از دولت تاجیکستان، دکترای افتخاری از دانشگاه هنر تاجیکستان و نشان لرمانتف از انجمن ادبی است.

ایوبی ضمن ابراز خرسندی از حضور در جمع حاضر، گفت: یونسکو سازمانی جهانی و نهادی دیرپا است و من امیدوارم با همکاری تمامی همکاران در این مجموعه و اساتید و مسئولان مربوط، بتوانم در این جایگاه عملکرد مؤثری داشته باشم. او با تأکید بر این موضوع که رویکرد جهان امروز، کندوکاو و جست‌وجو در تمدن مشرق‌زمین است، ادامه داد: ما باید بتوانیم حرف‌های گفتنی خود را با زبانی شنیدنی به گوش دنیا برسانیم؛ چراکه در قرن بیستم، ما همه زبان‌ها را برای گفت‌وگوی بهتر و تعامل سازنده‌تر در اختیار داریم.

دکتر سعدا… نصیری قیداری دبیر کل سابق کمیسیون ملی یونسکو نیز در این آیین با ارائه گزارشی از فعالیت‌های سه سال تصدی این مسئولیت، تصویب بودجه کمیسیون ملی یونسکو در ردیف بودجه‌های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، تأسیس و راه‌اندازی مراکز منطقه‌ای، ثبت ژئوپارک ایران در فهرست شبکه جهانی ژئوپارک‌های یونسکو و معرفی رویدادها و شخصیت‌های ایرانی– اسلامی در فهرست رویدادها و مشاهیر علم و ادب یونسکو را از اهم اقدامات خود برشمرد. همچنین وی، انتصاب دکتر ایوبی را انتخابی شایسته دانست و برای ایشان آرزوی توفیق کرد.

در پایان این مراسم ضمن اعطای حکم دبیرکل جدید کمیسیون ملی یونسکو- ایران، با اهدا لوح و هدایایی به رسم یادبود از دبیرکل سابق، تقدیر به‌عمل آمد.

شایان ذکر است ایوبی در ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ و طی حکمی از سوی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به سمت “دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران” منصوب شد.

 

سلمه غیاثی، مدیر روابط عمومی کمیسیون ملی یونسکو- ایران

 

 

 

image_printچاپ

Web Analytics