کمسیون ملی ایران- یوسنکو

نخستین جلسه دور جدید کمیته ملی حافظه جهانی کمیسیون ملی یونسکو برگزار شد - کمیسیون ملی یونسکو-ایران

نخستین جلسه دور جدید کمیته ملی حافظه جهانی کمیسیون ملی یونسکو برگزار شد

نخستین جلسه کمیته ملی حافظه جهانی کمیسیون ملی یونسکو ۲۱ مهر ۱۳۹۹ در محل کمیسیون ملی یونسکو برگزارشد.
کمیته ملی حافظه جهانی یکی از کمیته های وابسته به کمیسیون ملی است که از سال ۱۳۸۴ تاسیس و تا کنون ۱۱ اثر در فهرست جهانی، ۵ اثر در فهرست منطقه‌ای و ۷۰ اثر در فهرست ملی ثبت کرده است.
این جلسه با حضور دکتر حجت‌اله ایوبی دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو ، حجت‌الاسلام والمسلمین غلامرضا قاسمیان رییس کتابخانه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی ، دکتر قافله باشی معاون پژوهشی و مطالعاتی مرکز مطالعات سیاسی و بین‌المللی وزارت امور خارجه ، دکتر اکبر ایرانی رییس مؤسسه پژوهشی میراث مکتوب ، دکتر محمدحسن سمسار یزدی استاد و متخصص نسخه شناس، سیف‌اله صمدیان فیلمساز و عکاس مستند ، حسین مهدیان مدیر کل آرشیو مرکز سازمان صداوسیمای ج. اسلامی ایران ، دکتر یونس شکرخواه مدیر گروه ارتباطات و اطلاعات کمیسیون ملی یونسکو ، آقای دکتر زمانی مدیر بین‌الملل مرکز اسناد و کتابخانه ملی، دکتر فریبا افکاری متخصص نسخه شناس، فریبا فرزام مدیر مرکز اسناد پژوهشکده میراث فرهنگی و مریم سنایی معاون گروه ارتباطات و اطلاعات کمیسیون ملی یونسکو برگزار شد.
در ابتدای جلسه دکتر ایوبی از همکاری صمیمانه سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران که تا کنون وظیفه خطیر برگزاری این کمیته را به عهده داشتند تشکر و قدردانی کرد و به اهمیت و جایگاه کمیته حافظه جهانی که تنها کمیته ملی با امکان ثبت آثار بصورت ملی، منطقه‌ای و جهانی است اشاره کردند.
وی همچنین اظهار داشت مهمترین سرمایه یونسکو و همچنین کمیسیون ملی یونسکو سرمایه های نمادین بوده که بخشی از آن در اختیار کمیته ملی حافظه جهانی است.
او همچنین اضافه کرد یکی از نقاط قوت ما میراث دیداری و شنیداری است که با تلاش و فعالیت در این حوزه و شناساندن این میراث به دیگر کشورها کمیته حافظه جهانی کمیسیون ملی یونسکو-ایران می‌تواند در این حوزه به عنوان یک شاخص خود را مطرح کند.
سپس اعضای جلسه نظرات خود را در مورد پیشینه فعالیت‌های این کمیته و چشم‌انداز آینده آن مطرح کردند.
در ادامه جلسه، به منظور تعیین رئیس و نائب رئیس جلسه رای‌گیری شد و دکتر اشرف بروجردی به عنوان رئیس کمیته و دکتر محمدحسن سمسار یزدی به عنوان نائب رئیس کمیته انتخاب شدند. همچنین با استناد به اساسنامه کمیسیون ملی یونسکو، دکتر یونس شکرخواه نیز به عنوان دبیر کمیته تعیین شد.
جلسه کمیته ملی حافظه جهانی با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و حفظ فاصله اجتماعی برگزار شد.

image_printچاپ
Web Analytics