کمسیون ملی ایران- یوسنکو

پیام ایرینا بوکوا به مناسبت روز جهانی رادیو، 13 فوریه 2017 - کمیسیون ملی یونسکو-ایران

پیام ایرینا بوکوا به مناسبت روز جهانی رادیو، ۱۳ فوریه ۲۰۱۷

ما در دنیایی زندگی می­‌کنیم  که از لحاظ دستیابی به اطلاعات و اشتراک گذاری آن شاهد تحولات عظیمی است. با این وجود، در میان تمامی این تحولات، نقش رادیو هیچ گاه به این اندازه جذاب و پویا و مهم نبوده است. پیام یونسکو در روز جهانی رادیو نیز همین نکته  است.

در دوره ای مملو از تلاطم وآشفتگی، رادیو با ایجاد فضایی امن و باثبات، جوامع مختلف را گرد هم می آورد. به هنگام رفتن به محل کار، درخانه، داخل محل کار و یا خارج از آن، به هنگام صلح، درگیری و یا در شرایط اضطراری، رادیو به عنوان منبع مهم دانش و اطلاعات، نسل­ها و فرهنگ­‌های مختلف را پوشش داده و الهام بخش تنوع بشریت و ارتباط ما با جهان است. رادیو صدای  زنان و مردان را به گوش جهانیان می رساند.رادیو نیازهای مخاطبان خود را شنیده و پاسخگوی آنان است. رادیو عامل مهمی برای تحقق حقوق بشر و کرامت انسانی است و همچنین  برای مواجه با چالش‌­های دنیای کنونی، ابزار قدرتمندی برای پیدا کردن راه حل­های معضلات در همه جوامع محسوب می-شود.

 از این رو رادیو در تحقق  اهداف برنامه توسعه پایدار  ۲۰۳۰ نقش بسیار مهمی دارد. پیشرفت آزادی­‌های بنیادین و ترویج دسترسی به اطلاعات برای تقویت حکمرانی  خوب، حاکمیت  قانون و همچنین برای رشد انسجام اجتماعی  و تعامل و گفتگو  امری ضروی به شمار می‌­رود. در مدیریت چالش­‌های جدید، پاسخگویی به تغییرات آب و هوا و برخورد با تبعیض، رادیو به عنوان رسانه‌­ای متناسب با زمان و قابل دسترس، موجب پیوند بخش‌­های مختلف و تقویت تعامل می­گردد.

 تحقق این اهداف نیازمند حمایت  همگانی از رادیو است. تولید کنندگان برنامه های رادیویی و مخاطبین رادیو باید از حداکثر قدرت رادیو بهره برده و آن را تقویت نمایند. گروه­ها و مجامع شنوندگان، گروه­های مختلف پیرامون موضوعات مشترک را گرد هم آورده و بدین ترتیب صدای خود را به گوش دیگران می­رسانند. سیاست­‌های  مشارکت مخاطبان، شنوندگان را در مرکز برنامه‌­های رادیو قرار می دهد. رادیو در کنار دیگر رسانه­ها در زمانی که مفهوم حقیقت با چالش­هایی جدی روبروست در ایجاد اعتماد عمومی نسبت به دانش و اطلاعات نقش بسیار مهمی ایفا می‌­کند. رادیو به این طریق به ایجاد راه­‌حل­‌های خلاقانه برای رفع مشکلات محلی کمک نموده و زمینه مناسب برای  توسعه حقوق بشر، برابری جنسیتی، تعامل و آرامش را فراهم می‌­سازد.

در روز جهانی رادیو، یونسکو از تمامی افراد می­‌خواهد که برای تقویت و توسعه قدرت رادیو  تلاش کنند و همچنین تعامل مورد نیاز برای توسعه همکاری در راستای مدیریت چالش­‌های کنونی بشریت را فراهم سازند.

ایرینا بوکوا

مدیرکل یونسکو

ترجمه: فروغ رضایی، مترجم کمیسیون ملی یونسکو

image_printچاپ
Web Analytics