کمسیون ملی ایران- یوسنکو

پیام ایرینا بوکووا، مدیرکل یونسکو به مناسبت سی امین جشنوارۀ بین المللی خوارزمی - کمیسیون ملی یونسکو-ایران

پیام ایرینا بوکووا، مدیرکل یونسکو به مناسبت سی امین جشنوارۀ بین المللی خوارزمی

                                    ایران، تهران، ۱۳ فوریۀ ۲۰۱۷

یونسکو مفتخر است که در سی امین دورۀ جشنوارۀ خوارزمی، همراه شما باشد. جشنوارۀ خوارزمی، به تقدیر و قدردانی از دستاوردهای ارزشمند محقّقان، مبتکران و مخترعان سراسر جهان در حوزۀ علم، تکنولوژی و نوآوری می­پردازد.

جشنوارۀ خوارزمی، علاوه­ بر معرفی دستاوردهای علمی، در جهت تقویت تحقیقات و ظرفیت­های خلاّقانه و همچنین ترویج الگوهای تحسین برانگیز برای نسل­های بعد، نقش بسیار مهمی دارد. با در نظر گرفتن این مسئله که جهان امروز تا سال ۲۰۳۰ به ۲/۱ میلیون محقّق نیاز دارد، جشنوارۀ خوارزمی در روشن ساختن اهمیت و ضرورت تحقیق برای دستیابی به توسعۀ فراگیر و پایدار از اهمیت بسیاری برخوردار است.

مایلم بدین وسیله مراتب تبریکات قلبی خود را به برندگان جشنوارۀ خوارزمی ابراز کنم. برندگان این جشنواره، به عنوان افرادی که دنباله­ رو اهداف محمد بن موسی خوارزمی هستند و دستاوردهای ارزشمند وی را قدر می­ شناسند، الهام بخش زنان و مردان سراسر جهان خواهند بود.

زندگی و دستاوردهای ریاضی­دان و ستاره­ شناس بزرگ؛ خوارزمی، به دلیل بردباری، پذیرش و تعهّد او به گرد­هم آوردن افراد و فرهنگ­های مختلف در راستای پیشرفت علم، برای مطالعۀ افراد الگوی بسیار ارزشمندی است. خوارزمی، ۱۲ قرن پیش در خوارزم؛ شهری که زادگاه اندیشمندان بزرگی همچون: ابوریحان بیرونی و احمد بن عبدالله مروزی است، متولد شد و فعالیت­ های اندیشمندانۀ وی در شهر بغداد و در بیت­ الحکمه شکوفا گردید. وی، متون مصری و یونانی را از نادیده انگاشته شدن نجات داد و با ترکیب دانش­­های گوناگون متعلق به زمان­ها، فرهنگ­ها و مکان­های مختلف، مفاهیم جدیدی را خلق کرد.

سی امین جشنوارۀ خوارزمی، تجلّی میراث خوارزمی است و یونسکو مفتخر است که در جهت دستیابی به همکاری ­های بین ­المللی، ترویج دسترسی آزاد به دانش علمی و به اشتراک گذاشتن آن در راستای تحقّق توسعۀ پایدار و ریشه کنی فقر، با این جشنواره همکاری می ­کند.

بدین وسیله مایلم مراتب قدرانی خود را نسبت به سازمان پژوهش­های علمی و صنعتی ایران و همچنین کمیسیون ملّی یونسکو- ایران؛ به دلیل تلاش در جهت برگزاری این رویداد مهم ابراز کنم و با توجه به اهمیت این مسئله در دنیای امروز، بار دیگر به برندگان این جشنواره که الهام بخش دیگران هستند، تبریک می­ گویم.

     مترجم: فروغ رضایی

image_printچاپ
Web Analytics