کتاب “چهره های زرد عاشق” (گل‌های آفتابگردان؛ گل صلح و دوستی) با همکاری کمیسیون ملی یونسکو- ایران منتشر شد

کتاب “چهره های زرد عاشق” (گل‌های آفتابگردان؛ گل صلح و دوستی)شامل آثار نقاشی هنرمندِ تبریزی، جعفر پورداننده شهیر به یاد ونسان ون‌گوگ نقاش هلندی قرن 19 میلادی با همکاری کمیسیون ملی یونسکو منتشر شد.

جعفر شهیر هدف خود را از چاپ این کتاب این‌گونه توصیف کرده است:
در سن جوانی با زندگی و آثار ون‌گوگ آشنا شدم، کتاب زندگی او به نام “شور زندگی” در ایران ترجمه و چاپ شده است و بیشتر اهل هنر مطالب نفیس و آموزنده این کتاب را خوانده و تحت تأثیر قرار گرفته‌اند. با مطالعه این کتاب به ون‌گوگ علاقه‌مند شدم و او را بیشتر شناختم. به فکر افتادم که کاری بزرگ و به یاد او تدارک ببینم. پروژه‌ای سخت را در سال 1383 در ذهنم تدارک دیدم تا این‌که کار را شروع کردم و بعد از هفت سال به پایان رساندم. این کتاب و آثار نقاشی آن، حاصل روزهایی است که مدام و پیوسته کار می‌ کردم و لحظه به لحظه با یاد این نقاش قلم می‌زدم. اکنون کارناوالی را از چهره‌های زرد و عاشق به نام آفتابگردان؛ گل نور و خورشید به یاد آن هنرمند بر پا می‌کنم. این تابلوها انگیزه‌ای است برای شروع دوستی اهل هنر از شرق به غرب و پیوندی که هنر، صاحب آن است.
دکتر سعیدآبادی دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو نیز در مقدمه کتاب گفته است:
هنر تبلوری از ذهنی آزاد، آرام و در عینِ حال آگاه از زمانه هنرمند است و اثری هنرمندانه است که بازگوکننده این ادراکات و احساسات لطیف باشد. کمیسیون ملی یونسکو- ایران با توجه به تاکید سازمان جهانی یونسکو بر تقارب فرهنگ‌ها و عنوان سال 2010 به همین موضوع، کتاب “چهره‌های زرد عاشق” را به همه هنردوستان کشورمان و سایر ملت‌های جهان تقدیم می کند.
کتاب دوزبانه (فارسی- انگلیسی) “چهره‌های زرد عاشق” (گل‌های آفتابگردان؛ گل صلح و دوستی) در برگیرنده 46 اثر رنگ و روغن این هنرمند است که با الهام از گل‌های آفتابگردان ون‌گوگ در قطع رحلی چاپ شده است.