کمسیون ملی ایران- یوسنکو

اولین جلسه سال ۹۸ کمیته ملی اطلاعات برای همه کمیسیون ملی یونسکو- ایران، برگزار شد - کمیسیون ملی یونسکو-ایران

اولین جلسه سال ۹۸ کمیته ملی اطلاعات برای همه کمیسیون ملی یونسکو- ایران، برگزار شد

اولین جلسه دوره جدید کمیته ملی اطلاعات برای همه، دوشنبه ۴ شهریور ۱۳۹۸ در کمیسیون ملی یونسکو- ایران، با رویکرد بررسی موضوعات مرتبط با چهلمین کنفرانس عمومی یونسکو برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی کمیسیون ملی یونسکو-ایران، جلسه کمیته ملی اطلاعات برای همه با حضور حجت الله ایوبی دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو- ایران، سعیدرضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی و رئیس دانشکده مطالعات جهان، بهمن نامور مطلق مشاور فرهنگی کمیسیون ملی یونسکو- ایران، امیر روشن بخش قنبری سرپرست ارتباطات و مشارکت های کمیسیون ملی یونسکو- ایران، سید امید فاطمی رئیس مرکز یادگیری الکترونیکی دانشگاه تهران، هادی شهریار شاه حسینی معاون بین الملل دانشگاه علم و صنعت ایران، سید روح الله حسینی کارشناس مطالعات راهبردی وزارت ارشاد، میترا تیموری معاون امور بین الملل مرکز امور بین الملل و مدارس خارج از کشور وزارت آموزش و پرورش، اکبر رضایی مسئول امور یونسکو در وزارت امور خارجه، حامد لدنی مدیرکل همکاری و توسعه صنعت وزارت ارتباطات و فناوری ارتباطات، محمدرضا کریمی رئیس هیئت مدیره پیشگامان توسعه ارتباطات، فتانه میرهاشمی معاون اداره کل فناوری اطلاعات وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، مریم نظری نماینده ایرانداک در یونسکو و محسن جوادی معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد، برگزار شد.

حجت الاسلام سعید رضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، در ابتدای این جلسه با اشاره به اهمیت کارکرد مسئله اطلاعات برای همه اظهار داشت: ظرفیت های بسیاری در این بخش وجود دارد و بنیان اطلاعات برای همه شفاف سازی اطلاعات است.

وی یادآور شد: سواد اطلاعاتی، اطلاعات برای توسعه و حفاظت از اطلاعات در این بخش مورد توجه قرار گرفته است.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی عنوان کرد: دیجیتالی کردن اطلاعات یک کار زیرساختی است به این معنا که اطلاعات در اختیار همگان قرار گیرد.

حجت الاسلام عاملی با بیان اینکه قوانین بین المللی بر اساس فرهنگ لیبرال حاکم نگارش می شود، تصریح کرد: باید در این بخش توجه به بومی سازی داشته باشیم و آنچه در تعارض با قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران است، نمی پذیریم.

امیر روشن بخش سرپرست گروه ارتباطات و مشارکت های کمیسیون ملی یونسکو-ایران نیز با اشاره به حضور اعضای این گروه به موضوعات مرتبط با چهلمین کنفرانس عمومی یونسکو عنوان کرد: رژیم اینترنت به معنای مدیریت استفاده از اینترنت و تغییر سبک زندگی از جمله موضوعاتی است که می توان در این کنفرانس ارائه کرد.

وی یادآور شد: رژیم اینترنتی یکی از مباحثی است که می توان در این کنفرانس ارائه کرد.  در ادامه اعضای حاضر درباره این موضوع نظرات خود را مطرح کردند و همچنین بر ارائه این موضوع بر اساس آموزه های اسلامی- ایرانی تاکید شد. همچنین اعضا یادآور شدند که موضوعات مطرح شده باید بکر باشد و حرکتی پیوسته در این زمینه وجود داشته باشد.

حجت الله ایوبی دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو- ایران نیز در این جلسه اظهار داشت: در این زمینه حرف های جدیدی می توانیم مطرح کنیم و باید اسناد در این زمینه آماده و در اختیار اعضا قرار گیرد.

وی یادآور شد: محور سخنرانی در چهلمین کنفرانس عمومی یونسکو باید بر اساس سندی باشد که در این زمینه مطرح می شود.

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو-ایران تاکید کرد: هرجا حرف خوبی داشتیم به کرسی می نشانیم و نگاه جمهوری اسلامی ایران  متفاوت است و با همراهی برخی کشورها می توان مباحث را در دستور کار یونسکو قرار داد.

در ادامه این جلسه نحوه حضور و مشارکت جمهوری اسلامی ایران در چهار اجلاس آتی یونسکو ۲۰۱۹، حضور ایران در برنامه توسعه ارتباطات در پاریس، کنفرانس سواد رسانه ای و اطلاعات گوتنبرگ با رویکرد جوانان و چهاردهمین مجمع حکمرانی اینترنت مورد ارزیابی قرار گرفت.

در این جلسه همچنین درباره محورها و اهداف برگزاری همایش تلفن همراه، فضای دیجیتال و سبک زندگی به مناسبت روز بین المللی دسترسی جهانی به اطلاعات، گفت وگو شد.

   

image_printچاپ
Web Analytics